Komisja morderstw

Wizja lokalna – Zamek w Kliczkowie

IPN odkrywa masowy grób ofiar terroru stalinowskiego. Drobiazgi znalezione przy jednych ze zwłok sugerują, że może to być żołnierz WiN-u, porucznik Podhorski... Akcja czwartego odcinka serialu „Komisja morderstw” rozgrywa się m.in. na Zamku w Kliczkowie.

Zamek w Kliczkowie, który pojawia się w tym odcinku jako sceneria kliniki doktora Frejncza, należy do największych budowli zabytkowych Dolnego Śląska. Składa się z dwóch skrzydeł, neorenesansowego i neogotyckiego, a najstarsza, gotycka część ukryta jest w skrzydle południowo zachodnim.
Pięknie odrestaurowane wnętrza to m.in. dawna Biblioteka, Sala Dworska, Sala Kominkowa z imponującym piecem i Sala Teatralna z piękną polichromią.

Historia Zamku sięga XIII wieku (budowla drewniano-murowana). Ufundowano go jako warownię graniczną piastowskich książąt śląskich do obrony przez najazdami Czechów. Od XVI do XVIII wieku przechodził w ręce różnych rodów niemieckich. Na początku XIX wieku zniszczony i rozgrabiony przez wojska napoleońskie, a następnie kilkakrotnie przebudowywany. II wojnę światową przetrwał bez większych zniszczeń, ale został rozgrabiony przez armię radziecką. Po 2000 roku kompleksowo odrestaurowany.

Zamek w Kliczkowie obecnie  jest siedzibą centrum hotelowo-konferencyjnego.

Zamek w Kliczkowie