Komisja morderstw

Wizja lokalna – Zamek Książ

W tajemniczych okolicznościach ginie trójka emerytowanych pracowników Służby Bezpieczeństwa. Ich śmierć wygląda na profesjonalnie przeprowadzoną egzekucję... Akcja piątego odcinka „Komisji morderstw” rozgrywa się między innymi na przepięknym Zamku Książ.

W tym odcinku pojawia się słynny zamek w Książu pod Wałbrzychem, jedna z najwspanialszych budowli zabytkowych w Polsce. Wznosi się na wysokiej górze, a u jego podnóża ciągnie się zakole rzeczki Pełcznicy.

Zamek powstał w XIII wieku, ale jego obecny kształt został uformowany w XVII i XVIII wieku, a zatem głównie w stylu barokowym. Zwracają uwagę dwa wewnętrzne dziedzińce i wspaniały plafon (zdobny malowidłami sufit) pędzla Scheffera w sali Maksymiliana. Niestety spora część wnętrz uległa zniszczeniu w czasie przebudowy zamku na niedoszłą kwaterę Hitlera.

Do zamku przylegają dwie barokowe oficyny. Wjazd główny do gmachu biblioteki zamkowej zdobią dwie ośmioboczne wieże.

W okresie działań wojennych II wojny światowej zamek w Książu należał do tzw. kompleksu Riese, a znajdujące się pod nim podziemne korytarze do dziś nie zostały zbadane. Przez ponad trzydzieści lat po II wojnie światowej zamek pozostawał w stanie zaniedbania. Jego ratowanie i renowacja zostały zapoczątkowane dopiero w latach siedemdziesiątych.

Z historią zamku związany jest wspomniany w tym odcinku „Komisji morderstw” stary niemiecki ród Hochbergów, pochodzący z Miśni. Piękna księżna Daisy, Angielka z rodu Cornvalis, żona jednego z Hochbergów , wywarła duży wpływ na charakter przebudowy zamku na przełomie XIX i XX wieku. Jej osobą inspirowana była postać księżniczki Daisy z serialu „Biała wizytówka” Filipa Bajona z 1986 roku.

Zamek Książ