Komisja morderstw

Wizja lokalna – Stawy Milickie

Podczas ekshumacji w masowym grobie więźniów z lwowskich Brygidek znaleziono pierścień rodowy Passowskich… – Akcja 7. odcinka „Komisja Morderstw” rozgrywa się m.in. nad Stawami Milickimi.

Inspektor Alicja i podinspektor Maciej jadą do Milicza, aby pobrać próbki DNA od Krzysztofa Passowskiego, właściciela tamtejszych stawów rybnych. W tym odcinku można nie tylko rzucić okiem na miasteczko Milicz z kompleksem ciekawych zabytków pochodzących głównie z XVIII i XIX wieku oraz bogatym bagażem historii niemiecko-czeskiej.

Można też zobaczyć w całej okazałości niedaleko stąd położone rozległe hodowlane Stawy Milickie. Należą do nich Krośnice, Potasznia, Radziądz, Ruda Sułowska i Stawno. Położone są w dolinie Baryczy, a założyli je w XIII wieku cystersi.

Stawy są do dziś jednym z największych kompleksów stawów hodowlanych w Europie. Stanowią część rezerwatu przyrodniczego, Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy, a jednocześnie są unikatowym zabytkiem techniki łowiectwa rybnego.

Malownicza Dolina Baryczy także pojawia się w tym odcinku. Na jej obszarze znajdują się stawy rybne oraz podmokłe łąki i lasy.

Stawy Milickie