Komisja morderstw

Wizja lokalna – Kudowa Zdrój – Pstrążna – Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Podczas uruchamiania nieczynnej od wielu lat wiejskiej elektrowni wodnej wykryty zostaje ludzki szkielet, który tkwił pod turbiną… akcja dziewiątego odcinka „Komisji morderstw” rozgrywa się m.in. w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Za scenerię akcji tego odcinka rozgrywającego się w miejscowości o nazwie Bogumiłowice posłużyło Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, mieszczące się w Pstrążnej, dzielnicy Kudowy Zdroju.

Pstrążną założyli czescy ewangelicy, „husyci”, którzy schronili się tu przed prześladowaniami ze strony katolickich Habsburgów. Muzeum stanowi skansen położony na pięknym, łagodnym zboczu. Znajdują się tu zabytkowe, autentyczne, a także po części zrekonstruowane drewniane obiekty, domy mieszkalne i zabudowania gospodarskie, takie jak n.p. wiatrak czy kuźnia. Domy mieszkalne imponują efektownymi konstrukcjami ciesielskimi. Wyposażone są starymi meblami i urządzeniami gospodarskimi, z rodowodem sięgającym od XVIII wieku do początków XX wieku.

W sąsiedztwie skansenu znajdują się pozostałości dawnej kopalni węgla. W tle widoczna jest też piękna panorama Karkonoszy.

Kudowa Zdrój – Pstrążna